TPS40055PWPR
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
TPS40055PWPR
Product Category : Switching Controllers
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : HTSSOP-16
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Packaging : Reel
Number of Outputs : 1 Output
Input Voltage : 8 V to 40 V